CHP Seferihisar Belediye Başkan Aday Adayı

CHP Seferihisar Belediye Başkan Aday Adayı

KISA ÖZGEÇMİŞİ

 İstanbul Teknik Üniversitesi 1983 yılında Harita mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1985 yılından 2009 yılına kadar kendi şirketinde; başta İzmir olmak üzere Ege bölgesinin birçok belediyesine, birçok resmi dairelere ve özel sektöre, taahhüt, altyapı, konut inşaatları ve harita işleri yaptı. 2009 yılından itibaren de sahibi olduğu Kanyon Proje İnşaat Harita Ltd. Şti. ile birlikte, ikamet adresinin de bulunduğu İzmir’in Seferihisar ilçesinde hizmet vermekte. 2019 seçimlerinde Seferihisar Belediye Başkan Aday adayı oldu. Aday olamadı ama partisine de küsmedi. İlçe örgütünün teveccühü ile Seferihisar Meclis Üyeliğine 1. sıradan seçilerek aktif olarak CHP İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeliği görevini sürdürdü. Görev süresi boyunca İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar komisyonu, Şirketler Komisyonu, Turizm ve Fuarlar Komisyonu ile Seferihisar Belediyesi İmar Komisyonu Başkanlığı ve Plan Bütçe Komisyonu Başkanlığı başta olmak üzere Seferihisar Belediyesinin çeşitli komisyonlarında görev aldı.

Ege Bölgesi Sanayi Odası İnşaat grubunda aktif olarak komite başkan yardımcılığı görevini yürütmektedir.

Sefer Topçu, 2024 Yerel seçimlerinde CHP Seferihisar Belediye Başkan Aday Adayı olarak çalışmalarına başladı.

​İŞ YAŞAMI

 İş hayatı boyunca İzmir’in hemen hemen bütün ilçe ve mahallelerinde inşaat ve altyapı çalışmasına imza attı:

Çeşitli resmi kurumlarda daha önceki yıllarda (İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi, Bornova Belediyesi, Karşıyaka Belediyesi, Buca Belediyesi, Turgutlu Belediyesi, Uşak Belediyesi, İzbeton, İzsu, İzmir Bayındırlık Müdürlüğü, Ege Üniversitesi, Karayolları 16. Bölge Müdürlüğü, İzmir TEK (TEDAŞ) İzmir Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü, İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü vs.) inşaat taahhüt işlerini başarıyla yaptığı gibi rahmetli Ahmet Piriştina, Yüksel Çakmur, Burhan Özfatura, rahmetli Süha Baykal, Rahmetli İsmail Kırdar dönemlerinde de inşaat ve harita taahhüt işleri gerçekleştirdi.

Evka1, Evka2, İzkent, İzkonut, İzyuva, Buca Koop. gibi konut projelerinde binlerce konut inşaatı işini başarıyla bitirdi.

Karşıyaka Fidanlığı ve Torbalı Fidanlığında, fidan üretim ve bakım işleri, Bornova Belediyesinde park inşaatları ve park bakım işleri, Fen İşleri Müdürlüğünde işçi çalıştırılması işleri, Karşıyaka Belediyesine havra restorasyonu, park inşaatları, tretuvar yapımları gibi işleri başarıyla tamamladı.

Foça’da ve Zeytindağ’da Karayollarına Köprü, menfez işleri şehrin muhtelif semtlerinde üst geçitler, Menemen Çaltı Dere’de içme suyu inşaatı, Kula’da Eski Türk evi restorasyonu, Bodrum’da Bodrum Kalesi onarımı ve Uşak’ta kapalı pazaryeri inşaatı vs. olmak üzere Ege bölgesinin tamamına yakın kısmında emek ve gayretleri oldu.

Manisa Turgutlu’da eskiden beri çözümsüz hale gelmiş ve vatandaşlar arasında belediye hakkında olumsuz yorumların yapıldığı bir zamanda, 20 hektar alanda vatandaşlarla birebir görüşerek çözdüğü, 18. madde uygulaması da halk ve Başkan tarafından takdir görmüş ve bir dönem daha seçilmesinde etkili olduğu bizzat kendisi tarafından deklere edilmiştir. Aynı dönemde Turgutlu Kamyon garajı inşaatı, Selvili tepe parkı düzenlemesi, Kapalı pazar yeri inşaatı yapılmış olup; Kuyumcular Çarşısı başta olmak üzere yüzlerce sokakta bordür ve parke taşı kaplamaları yapılmıştır. Özel sektöre Üzüm İşletme Tesisi inşaatı da gerçekleştirmiştir. Seferihisar Sığacık’ta yüzlerce konut inşaatı bitirdi.

​BAŞKANLIĞI DÖNEMİNDE YAPILMASI HEDEFLENEN PROJELER

 Sosyal belediyecilik ve yerelden kalkınma modeli başkanlığım döneminde ana prensibimiz ve vizyonumuz olacaktır.

Kültür – Sanat Projelerimiz

İlçemizde düzenlenen Mandalina Festivali, Lavanta Festivali, Karakılçık Buğday ve Armola Şenliği, Tohum Takas Şenliği gibi etkinliklerin ulusal / uluslararası festival haline gelebilmesi için çalışmalar yapacağız.

Sığacık’ta denize bakan kısımda büyük bir amfitiyatro inşa ederek dünyaca ünlü sanatçıların ilçemizde büyük konserler düzenlemesini sağlayacağız.

 Altyapı ve Üstyapı, İmar Düzenlemeleri

İlçemizin trafik yoğunluğunun azaltılması için şehrin kuzeyindeki karayolu ile irtibat sağlanması çalışmalarını gerçekleştireceğiz. Bu sayede ana merkezlere ulaşımı sağlayacak bağlantı yolların açılmasını sağlayacağız.

Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Menderes Havalimanı ile Seferihisar arasında raylı sistem (Metro, Tramvay, İzban) bağlantısı kurulması için proje çalışmalarını yapacağız.

1/1000’lik planlarda revizyon yapılması için çalışma başlatacağız. Parsel büyüklükleri ve şekilleri de dikkate alınarak inşaat ruhsatlarının bir düzene oturtulmasını sağlayacağız.

Pazar yerini Kocaçay kenarına taşıyacak, mevcut pazar yeri ve arkasındaki alanı yeraltı otoparkı olarak yeniden düzenleyeceğiz. Üzerine oluşturulacak yeşil alan ve yeni bir ilçe meydanı kuracağız. Kocaçay’a taşınan pazar yerine 15 dakikada bir ücretsiz servis düzenleyeceğiz. Pazar yerinin konumu ile ilgili halkımızın görüşlerini almak üzere ilçemizde referandum düzenleyeceğiz.

Parke taşı üretim tesisi kuracağız.

İlçemiz genelinde afet toplanma merkezleri oluşturacağız.

 Sosyal Belediyecilik

Sosyal belediyecilik ve yerelden kalkınma modelini, başkanlığımız döneminde ana prensibimiz ve vizyonumuz olacaktır.

Sosyal Hizmetler Müdürlüğümüz aracılığı ile hasta ve yaşlılara bakım hizmetlerimize devam edeceğiz. Bu hizmetlere ek olarak;

İhtiyaç sahiplerine hak temelli insanca yaklaşacağız.

Seferihisar’da yaşayan herkese ulaşılabilir ayağa hizmet sağlayacağız.

Çocuklarımıza oyun grupları kuracağız.

Çocuklarımıza yaz eğitimleri düzenleyeceğiz. Çocuklarımızın bu eğitim faaliyetleri için ihtiyacı olan malzemeleri ücretsiz olarak tedarik edeceğiz.

Kadınlarımız için sığınma evi açacağız.

İlçemizde yaşayan emeklilerimizin ikinci baharını yaşamasını sağlayacak sosyal projeleri hayata geçireceğiz.

 Çevre ve Temizlik

Çevreye ve doğaya kendimize bakar gibi bakacağız.

Çarşıda bakımı ve temizliği kontrol altında olan tuvalet sorununu çözeceğiz.

Kocaçay projesinin hızlı bir şekilde bitirilmesini sağlayacağız.

Sığacık’ta yat limanında halkımızın denizle buluşmasını sağlayacağız. Buradaki işletmelerin önünün açılması için projeler sunacağız.

Hobi bahçeleri sorununu çözeceğiz.

 Eğitim ve Spor

İlçemizde büyük bir kültür merkezi yapılması için girişimlerde bulunacağız.

İlçenin uygun mahallelerinde, içinde kütüphanelerin de bulunduğu olimpik yüzme havuzlarının ve spor komplekslerinin yapılmasını sağlayacağız.

Gençlerimize yönelik gençlik merkezleri kuracağız.

Kurs merkezleri açacağız.

Denizlerimizde spor amaçlı aktiviteler düzenleyeceğiz.

İstihdam

İlçemizdeki istihdam alanlarını çoğaltacağız. İşsiz gençlerimizle işvereni buluşturacağız.

Tarımla uğraşan, ürünleri için çaba harcayan çiftçimizin yanında olacağız. Ürünlerinin en iyi şekilde değerlendirilmesi için belediye olarak bütün imkanlarımızı seferber edeceğiz.

Tarih ve turizm potansiyelimizi artıracağız.

Sağlık turizmi başlığı altında turistik termal tesisleri teşvik edeceğiz.

Belediye bütçesinin kötü olması sebebiyle vatandaşa hizmet götürme açısından İzsu, İzbeton, İzulaş ve İzelman olanaklarından sonuna kadar yararlanabilmek için İzmir Büyükşehir Belediyesi ile uyum içerisinde çalışılacaktır. Mevcut personelden maksimum yararı elde edici yeni yatırımlar yapılacaktır.

Sosyal belediyecilik anlayışı ile belediye hizmetlerinin daha etkin ve verimli olabilmesi, kurumsal yapının geliştirilmesi için personelin motivasyonunu geliştirici, halkımıza daha iyi hizmet götürebilmek için gelirleri artırmaya yönelik ve personelden verim elde edici hizmet içi eğitimler verilerek hizmet kalitesinin artırılması hedeflenecektir.