ahşap fitil , ahşap mum fitil , bambu fitil

ahşap fitil , ahşap mum fitil , bambu fitil

Ahşap ve Pamuk Mum Fitilleri

Dünyada son beş yıldır yaygınlaşan ahşap fitiller ana olarak iki sınıfta piyasaya sunulmakta. Düz (Flat) fitiller ve Güçlendirilmiş (Booster) fitiller. Genel olarak kalınlıkları (0.5 – 1 mm) ve enleri ile (9.5 -19 mm) karakterize edilirler. Hafif ve güçlü çıtırtılı yanışlı olarak da ikiye ayrılırlar.

Düz Fitillerin, parafin ve parafin karışımlı waxlar ile palm ve coconut wax karışımlı mumlarda en iyi performansı gösterdikleri raporlanmakta. Soya, ayçiçeği gibi doğal bitkisel mumlarda ise düz fitillerin ortasına boydan boya 5 mm kalınlığında bir ikinci ahşap çıtanın yapıştırılması ile oluşan Booster tipi fitillerin kullanılması gerekiyor.

Eğer soya mumlarda 0.5mm düz fitiller kullanılmak istenirse iki adet fitilin sırt sırta gelecek şekilde metal sehpaya tutturulmasıyla 1 mm’lik kalınlığa ulaşan ve bir anlamda booster haline gelmiş biçimiyle kullanılması gerekir. Ya da iki fitil yan yana konarak daha geniş bir satıh elde edilmelidir. Aksi halde soya mum için yeterli ısıya ulaşılamayacaktır. Bu durum maliyetin ikiye katlanması anlamındadır.

Absorber, Amerikan Wooden Wick’ten biraz farklı bir üretim tarzı benimsemiştir. Kullanılan ağaç cinsi ve kalınlığı değiştirilerek Düz ve Booster tiplerinin bir sentezine ulaşılmıştır. Tüm wax tiplerinde kullanılabilen Absorberr ahşap mum fitillerinde, mum kabınızın çapına, kullandığınız wax ve esansa göre fitilin enini seçmeniz gerekmektedir. Mumculukta hemen her şey deneme yanılma yöntemiyle belirlenir. Öyle bir tablo olsun ki ihtiva ettiği değerler her soya waxı ve esans için geçerli olsun. Maalesef, böyle bir mucizevi tablo yok. Her kim ki size böyle fix değerler vermeye kalkarsa biliniz ki yanlış bilgi vermektedir.

Wooden Wick gibi Absorberr’da kendi ürettiği fitiller için bir tablo yayınlamaktadır. Bu tablo, bitkisel waxlarla yapılan mumlar için tavsiye niteliği taşıyan referans değerlerdir. Bu değerler, “Superior CocoSoy Wax 802 blended with Coconut & Soy” waxı ve kendi esansları ile mum yaparken hangi tip ahşap fitili kullandığının bilgisini verir. Mum kabınızın çapına göre fitilin tipini seçer ve denemeye alırsınız. Eğer 2-2.5 saaatlik dilim içinde tüm mum yüzeyiniz tamamen eriyebilmişse o fitil doğrudur. Aksi halde bir alt ya da üst numaralı fitili kullanmalısınız. Absorberr ahşap fitilleri (bambu fitil) standart olarak 10 cm uzunluğa ve 1.2mm kalınlığa sahip olup çıtırtı gücü 3-4/5 (soya gibi natural waxlarla) ve 4-5/5 (parafin gibi non-natural waxlarla) olmaktadır. Tamamen yerli ağaçlarımız kullanılarak üretilmiştir. Şömine çıtırtısını mum yaktığınız mekana taşır. Çıtırtı ses gücü aynı zamanda kullanılan esans çeşidine ve mumdaki esans oranına göre değişir. Örneğin esans oranındaki yükseliş çıtırtı sesini azaltabilir.

PAMUK FİTİLLER:

Piyasada çoklukla FLAT tip, ecru renkli mum fitillerini bulacaksınız. Biz ancak başka çaremiz kalmamışsa bu tipleri kullanırız. Ana neden bu tiplerin yüksek oranda “mushrooming’ (Fitil ucunda karbondan mantar şeklinde baş oluşumu) yapmaya çok meyilli olmasıdır.

Bunun mutlaka sık sık temizlenmesi gerekir. Temizlerken muma karbon parçacıkları düşmesi de çok muhtemeldir ve mumun yüzeyinin kararmasına sebebiyet verir.

Bizim kullandığımız B tipi yuvarlak mum fitilleri saf pamuktan (penye ya da merserize pamuk) yapılmaktadır. Mushrooming yok denecek kadar azdır.